Większości mieszkańców Sudanu Południowego może braknąć jedzenia

Tak źle w Sudanie Południowym jeszcze nie było. W 2019 roku odnotowano największą liczbę osób, które kiedykolwiek zmagały się z kryzysem żywieniowym. 61% populacji tego kraju będzie miało problem z dostępem do żywności. I wymaga natychmiastowej pomocy. W czerwonej strefie na mapie głodu znajduje się m.in. ośrodek Gordhim. Najwięcej potrzebujących znajduje się w regionie Aweil East. To właśnie tam powstał ośrodek dożywania Gordhim. W promieniu 50 km od niego głoduje 400 tys. osób, w tym wiele dzieci. Dlatego działa tam Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Szacuje się, że 6,96 mln osób (61% populacji) stanie w obliczu kryzysu żywnościowego (faza 3 w pięciostopniowej skali IPC), 1,82 mln osób będzie wymagało natychmiastowej pomocy (faza 4 IPC). 21 tys. może znaleźć w katastrofalnej sytuacji (faza 5 IPC). Raport opublikowany przez ReliefWeb pokazuje, że z roku na rok poziom bezpieczeństwa żywieniowego w Sudanie Południowym coraz bardziej spada, a liczba ludzi potrzebujących natychmiastowej pomocy (People in Emergency) tylko się zwiększa.

Kryzys gospodarczy, przesiedlenia ludności, coraz trudniejsze warunki i ograniczane z roku na rok zasoby z powodu trwających od lat konfliktów – to wszystko w dalszym ciągu zagraża większości możliwości gospodarstw domowych w dostępie do żywności. Opóźnione opady deszczu wpłynęły dodatkowo na to, że żywności jest w całym kraju zdecydowanie mniej. Potwierdza to raport CFSAM, który wskazuje, że produkcja zbóż w 2018 r. jest najmniejszą zarejestrowaną produkcją od początku konfliktu.

WRAZ Z POCZĄTKIEM MAJA 2019 R. WIĘKSZOŚĆ GOSPODARSTW WYCZERPAŁA SWOJE ZAPASY ŻYWNOŚCI

By pokryć luki żywieniowe, Sudan Południowy będzie musiał polegać na zakupach rynkowych. Producentów żywności nie zachęca jednak ani fatalna jakość sieci drogowych, w efekcie ceny żywności są skandalicznie wysokie, a mieszkańców Sudanu Południowego na jedzenie zwyczajnie nie stać. Perspektywa najbliższych miesięcy zatrważa.

Region Aweil East (CZERWONA STREFA), w którym znajduje się ośrodek w Gordhim, to epicentrum kryzysu żywnościowego. W promieniu 50 km od Gordhim głoduje 400 tys. osób. Fundacja PCPM prowadzi zbiórkę na terapeutyczną żywność. Za zebrane środki zakupi dla dzieci saszetki z gotowymi porcjami jedzenia, które składa się z mleka w proszku, odpowiednich tłuszczów, cukru, witamin i suplementów, przypominające konsystencją masło orzechowe. Ta specjalna terapeutyczna żywność najskuteczniej pomoże cierpiącym na długotrwałe niedożywienie najmłodszym mieszkańcom kraju.

Tak niewiele trzeba, aby ocalić ludzkie życie. Wejdź: pcpm.org.pl/sudan

Michal Karas

Autor

Michal Karas

Polecamy

Powiązane Artykuły