Wenerologia – wstydliwa dziedzina medycyny

Choroby przenoszone drogą płciową to powszechny problem, a jednak unikamy tego tematu. Tymczasem szybkie dostrzeżenie objawów może mieć ogromne znaczenie

Możesz jeszcze nie znać tego problemu, ale nie powinieneś lekceważyć samego tematu chorób przenoszonych drogą płciową. U mężczyzn objawy są bardziej dokuczliwe niż u kobiet, dlatego znacznie łatwiej je dostrzec. I lepiej to zrobić, by później nie męczyć się z powikłaniami.

To między innymi pieczenie przy oddawaniu moczu oraz widoczna wydzielina z cewki moczowej. Konsekwencje zbagatelizowania objawów mogą być groźne –zapalenie gruczołu krokowego, zapalenie stawów, zapalenie jąder i najądrzy oraz problemy z płodnością.

– Niestety wenerologia to dość wstydliwa dziedzina medycyny. Ludzie nie mają w zwyczaju badania się pod tym kątem, a jeżeli już, to tak naprawdę nie wiedzą, gdzie szukać pomocy – wyjaśnia Marta Koper, specjalista wenerologii z Białegostoku.

Istotne jest, aby pamiętać, że przypadkowe stosunki seksualne lub częsta zmiana partnerów może w przyszłości oznaczać przykre konsekwencje – zarówno u kobiet (z trudnościami z zajściem w ciążę włącznie), jak i wśród mężczyzn. Obecnie, przestaje to być już tematem tabu, dlatego należy głośno mówić o tych problemach.

Kiedy zatem powinno zgłosić się do wenerologa? Oczywiście przy wystąpieniu jakichkolwiek niepokojących objawów ze strony układu moczowo-płciowego. Jednak ze względu na tzw. ciche infekcje (bezobjawowe lub mające skąpe objawy), sprawdzać się powinny również osoby bez dolegliwości. Badania w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową warto wykonać za każdym razem, gdy rozpoczynamy nowy związek. I traktować to jako coś zupełnie naturalnego, a nie wstydliwego, wszak chodzi o nasze zdrowie.

Źródło: Agencja Publicum PR

Michal Karas

Autor

Michal Karas

Polecamy

Powiązane Artykuły