Uzależnić się można od… wszystkiego!

Jeśli dla dziecka internet i komputer jest ważniejszy niż realni przyjaciele albo ktoś ma poczucie, że poszukiwanie doświadczeń seksualnych wymyka mu się spod kontroli, bo seks przestał był przyjemnością, a stał się wewnętrznym przymusem, wtedy warto szukać pomocy specjalisty. To może być uzależnienie behawioralne.

O uzależnieniu behawioralnym mówimy wtedy, gdy normalne zachowanie przybiera nałogową i niebezpieczną formę. Nie chodzi tu o używanie substancji psychoaktywnych. Niemniej jednak jak każde uzależnienie, te behawioralne mogą zrujnować życie. Są miejsca, w których można znaleźć pomoc.

Warto wiedzieć:

Dla osób uzależnionych oraz ich bliskich Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego prowadzi telefon zaufania (801-889-880). Telefon jest czynny codziennie, także w weekendy, w godzinach od 17 do 22.

Działa też internetowa poradnia www.uzaleznieniabehawioralne.pl, prowadzona przez Fundację 24 Godziny. Jest tam m.in.: lista placówek, które udzielają pomocy.

Uzależnić się można od wielu zachowań

Najczęściej rozpoznaje się uzależnienia związane z:

odżywianiem się
życiem seksualnym – np. seksoholizm
pracą – pracoholizm
hazardem
ćwiczeniami fizycznymi
używaniem komputera lub innych urządzeń – np. siecioholizm
zakupami – zakupoholizm
opalaniem się – tanoreksja.

Lista zachowań, od których można się uzależnić, jest nieskończona. Wspólną ich cechą jest niemożność kontrolowania danego zachowania, oraz przymus wykonywania go przy jednoczesnym zaniedbywaniu innych sfer życia.

PAP Zdrowie

Robert Kocjan
Polecamy

Powiązane Artykuły