Szymon Brodziak: Jesteś tym, co widzisz

Jesteś tym, co widzisz – mówi Szymon Brodziak (ur.1979), visualteller i mistrz fotografii czarno-białej. Najmłodszy artysta i pierwszy Polak, którego prace zostały wystawione w Muzeum Fotografii – Fundacji Helmuta Newtona w Berlinie.

Podczas Festiwalu Filmowego w Cannes, uznany przez jury FashionTV Photographers Awards (2013) za najlepszego na świecie fotografa czarno-białych kampanii reklamowych. W 2019 roku potwierdził swoje mistrzostwo zdobywając 1. miejsce w konkursie World’s Top 10 Black&White Photographers, w którym międzynarodowa platforma One Eyeland wyłoniła 10 najlepszych na świecie twórców fotografii czarno-białej.

Szymon uwielbia fotografować kobiety. Inspirują go miejsca, w których realizuje swoje monochromatyczne wizje. Jego zdjęcia przypominają kadry z filmów, które nigdy nie powstały. Wyróżniony nagrodą Johnnie Walker Keep Walking Award za ciągłe urzeczywistnianie swoich marzeń oraz pasję wyznaczania nowych ścieżek w poszukiwaniu piękna.

W Europie otrzymał liczne medale i wyróżnienia w kilku edycjach międzynarodowego konkursu Prix de la Photographie Paris, zarówno za kampanie reklamowe, jak i projekty autorskie, w tym tytuł najlepszego fotografa reklamowego roku 2016.

W USA zdobył pierwsze miejsce w kategorii Moda w dwóch konkursach: International Photography Awards (2016) oraz Black & White Spider Awards (2016), który nagradza najlepsze zdjęcia monochromatyczne z całego świata.

Pierwszy album fotograficzny Brodziaka „ONE” został wydany w 2014 roku i zawiera osobistą dedykację June Newton, żony legendarnego fotografa Helmuta Newtona. Najnowszy album Szymona, wydany jesienią 2019 roku, nosi tytył:Jesteś tym, co widzisz”. To ponad 500 stron czarno-białych inspiracji. Projekt tego albumu otrzymał Złoty Medał (Book: Cover) i dwa Brązowe Medale (Book: Fine Art & Other) na Prix de la Photographie Paris 2019.

To wyjątkowa publikacja przedstawiająca niemalże 20-letni dorobek Brodziaka z zupełnie innej perspektywy – poprzez wnikliwe spojrzenie w proces twórczy artysty. Nigdy niepublikowane dotąd fotografie przeplatają się tam z ikonicznymi sesjami zdjęciowymi z minionych lat. Jest o inspiracjach, muzie, synergii twórczej z zespołem oraz samym Szymonie jako artyście, który mówi przekornie: „Fotografia mnie nie interesuje”.

Prace Brodziaka można oglądać i zamawiać w jego autorskich galeriach w Poznaniu i Warszawie oraz online na www.szymonbrodziak.com.

Piotr Sztompke
Polecamy

Powiązane Artykuły