Sukces jest Kobietą po raz 3.!

Już po raz trzeci na rynku ukazała się publikacja pod tytułem „Sukces jest Kobietą”. Po raz kolejny odbiorcy będą mieli okazję poznać przedsiębiorcze Polki, które nie boją się biznesowego ryzyka. Na Gali jako Gość Specjalny pojawił się reżyser Patryk Vega!

– W projekcie wzięło udział kilkadziesiąt kobiet sukcesu – od właścicielek małych firm, przez projektantki, promotorki sztuki, piosenkarki, prawniczki, aktorki po szefowe dużych koncernów. To jedyny taki projekt w Polsce, który promuje kobiety przedsiębiorcze, bez względu na branżę czy wyniki finansowe – promuje kobiety, które swoją wytrwałością, zapałem, pracowitością i pomysłowością mogą inspirować wszystkie kobiety w Polsce – mówi Aneta Zadroga, pomysłodawczyni i wydawca książki.

– Projekt „Sukces jest Kobietą” to dla nas zawsze okazja do promowania Polek z sektora NGO’s. W tym wydaniu czytelnicy będą mogli poznać sylwetki, m.in. Karoliny Kubali (42 Do Szczęścia), Urszuli Nowakowskiej (Centrum Praw Kobiet), Anny Chęć (Fundacja Pozytywnych Zmian) czy Teresy Tomaki (Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Sprawnej Inaczej w Trzebownisku) – informuje Anna Chodacka, wydawca projektu „Sukces jest Kobietą”.

Nowością w publikacji jest wywiad z… mężczyzną! W „Sukces jest Kobietą” czytelnicy znajdą wywiad z Patrykiem Vega, polskim reżyserem, znanym m.in. z serii filmów „Pitbull”.

Najnowsze dzieło „Pitbull. Niebezpieczne kobiety” reżyser poświęcił właśnie kobietom.

Patryk Vega, w „Sukces jest Kobietą”:

Tak, tematyka kobieca zawsze była dla mnie fascynująca, ponieważ kobiety wiedzą coś, czego ja nie wiem. Szczególnie interesowały mnie kobiety, pracujące w „męskich zawodach”. Wydawało mi się to ekscytujące w jakiś sposób – kobieta,  wyposażona w inną wrażliwość i komplikację emocjonalną – jest w stanie funkcjonować w ultra-niesfeminizowanych branżach. Cieszę się, że w nowym filmie („Pitbull. Niebezpieczne kobiety” – przyp. red.) mogłem dotknąć tego na szeroką skalę (…) Chciałem pokazać kobiety, które są silne, samowystarczalne i zdeterminowane. Kobiety, które nie są zależne od mężczyzn, bo potrafią dać sobie radę same. Kobiety współczesne, skomplikowane emocjonalnie, których na szczęście jest dzisiaj coraz więcej.

Autorką posłowia do publikacji jest Agnieszka Clarey – Dyrektor Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw – Opinie kobiet o kobietach, które czasami słyszę nie świadczą o nas najlepiej. Zazdrość, brak wsparcia w działaniach zespołowych, blokowanie rozwoju… Nie róbmy tego sobie nawzajem! Promujmy siebie i inne kobiety ze względu na kompetencje, jeśli tylko mamy taką możliwość. 

W książce ukazały się rozmowy ze znanymi Polkami, które realizują się w różnych branżach jednocześnie udowadniając, że… „Sukces jest Kobietą”.

Agata Młynarska: Po 28 latach pracy w mediach, uważam, że sukcesem jest to… że jestem w branży, pracuję i cały czas się rozwijam! Za sukces zawodowy uważam to, że jest się na rynku pracy niezależnie od różnych zakrętów, wiatru w oczy i drogi pod górę. Za sukces prywatny natomiast uważam ludzi, do których zawsze można wracać, którzy Cię akceptują taką jaką jesteś i zawsze czekają. 

Cleo: Jestem typem twórcy eksperymentującego, poszukującego nowych rozwiązań, nowej siebie. To niebezpieczne zadanie ponieważ ludzie lubią wkładać twórców do szufladki konkretnych gatunków i stylistyki. Lubię wypływać na nieznane morza i szukać nowych lądów

Maria Niklińska: Kiedy dorastałam, ten świat nie nazywał się „światem showbiznesu”, tylko światem telewizji, filmu, teatru, sztuki… Pamiętam moment, kiedy wszystko zaczęło się zmieniać. Rozwój naszego rynku medialnego, również poprzez Internet, wywrócił wszystko do góry nogami. Wcześniej, więcej uwagi poświęcało się kwestiom merytorycznym, a dziś mam wrażenie, że kwestia wyglądu jest dominująca. Przyszło to do nas z Zachodu, pytanie tylko, czy jest to godne naśladowania?

Anna Prus: Na wolontariacie w Wietnamie byłam miesiąc. To był wyjątkowy czas. Poleciałam tam sama, nie wiedząc, czego mogę się spodziewać. Teraz wiem, że była to dobra decyzja. Pracowałam w sierocińcu buddyjskim z małymi dziećmi. Niesamowite doświadczenie, a uśmiech tych małych istot był najlepszą nagrodą na koniec każdego dnia. Wiem, że jeszcze tam wrócę.(…) Uczucie, że robisz coś dobrego, że czujesz się potrzebna, czy że potrafisz wywołać uśmiech na czyjejś twarzy, sprawia, że świat staje się lepszy. Poza tym głęboko wierzę, że dobro wraca.

Sylwia Gliwa: Nie znoszę demonizowania tej profesji (aktora – przyp. red.) ani pod kątem blasków, ani cieni. Każdy ma swój zawód i związane z nim trudności czy przyjemności. To, co jest dobre to popularność, którą można wykorzystać w ciekawy sposób, dając coś innym, pomagając potrzebującym. Gdyby nie Krystyna Janda najprawdopodobniej nie odbyłby się „czarny poniedziałek”. Protest historyczny w kulturowym, historycznym, socjologicznym i społecznym dorobku Polek.

–  (…) wciąż mamy wiele do zrobienia w kwestii równouprawnienia kobiet i mężczyzn. W mojej opinii również w środowisku biznesowym pozycja kobiet daleka jest od ideału. Widać to doskonale jeśli spojrzymy chociażby na statystyki dotyczące prezesów firm. Z badania zrealizowanego przez CRIBIS.pl wynika, że zaledwie 22 proc. firm jest zarządzanych przez kobiety i najczęściej są to mniejsze firmy, których obroty są ponad dwukrotnie niższe niż w przypadku firm kierowanych przez mężczyzn. Nie jest żadnym zaskoczeniem, że najwięcej kobiet jest w branżach sfeminizowanych, w których zarobki nie należą do najwyższych, takich jak pomoc społeczna (tu kobiety przeważają – 53 proc. kadry menedżerskiej), sprzedaż detaliczna na straganach i targowiskach (40 proc.), służba zdrowia (39 proc.), edukacja (38 proc.). – analizuje Urszula Nowakowska, Centrum Praw Kobiet.

– Nie każda z nas rodzi się z siłą, determinacją i charyzmą, która pozwala od razu przenosić góry. Historie bohaterek pokazują, że one też musiały pewnych umiejętności się nauczyć, pracować nad sobą i swoim rozwojem, aby dojść do pozycji, w której się obecnie znajdują. To taka moja cicha nadzieja, że po przeczytaniu tej publikacji, choć jedna kobieta pomyśli: „Ja też mogę! Ja też spróbuję”. – mówi Anna Chodacka.

25 listopada 2016 roku, w Muzeum Pałacu w Wilanowie, w Oranżerii odbyła się uroczysta Gala premierowa książki „Sukces Jest Kobietą. Królowe polskiego biznesu!”, na której pojawiło się blisko 400 osób ze świata biznesu i showbiznesu. Oprócz Gościa Specjalnego – Patryka Vegi, obecni byli także m.in. Andrzej Młynarczyk, Anna Prus, Katarzyna Paskuda, Adrianna Palka.

Po raz trzeci swojego wsparcia udzieliła publikacji europosłanka Róża Thun.

Patroni i partnerzy projektu: Centrum Praw Kobiet, Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Radio Kolor, Portalmedialny.pl, Kino Świat, Biznes Gazeta i Business Times.

Kontakt do mediów:
Agnieszka Słodyczka
788 616 142
agnieszka.grupamedialna@gmail.com

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły