Pracownik przyszłości – z jakimi zawodami przyjdzie nam się zmierzyć?

Jaki będzie pracownik przyszłości? Czy wystarczy solidna wiedza oraz doświadczenie, by utrzymać się na rynku pracy do 2030 roku? Jak pokazuje raport „Pracownik przyszłości” – opracowany przez infuture institute we współpracy z Samsung Polska – w najbliższej dekadzie rynek pracy postawi na kompetencje miękkie. To one, w dobie automatyzacji i sztucznej inteligencji, zrewidują charakter pracy oraz jej definicję.

Pracownik przyszłości

Do 2030 roku może zniknąć 47% spośród istniejących obecnie zawodów – informują eksperci infuture institute i Samsunga w swoim najnowszym raporcie, którego partnerem jest serwis Pracuj.pl. Badacze prognozują, że w miejsce starych specjalizacji pojawiać się będą nowe, kształtowane przez 32 czynniki zmian. Po przeanalizowaniu wszystkich elementów zidentyfikowano 5 możliwych scenariuszy przyszłości, które w ciągu 10 lat stworzą nowe specjalizacje:

  • Praca dla robotów
  • Hollywoodzki model pracy
  • Pod kontrolą
  • Społeczni pracownicy dla planety
  • Wieczni pracownicy

Jak podkreślają eksperci, szczególnie istotne będą za dekadę umiejętności z obszaru STEM (science, technology, engineering, maths) oraz szeroko rozumiane umiejętności cyfrowe. 31% badanych przedstawicieli pokolenia X (44-53 lata) ocenia je jako bardzo istotne.

Generacja Z (osoby poniżej 22 roku życia) dostrzega przydatność umiejętności cyfrowych na rynku pracy przyszłości (20%), duże znaczenie ma dla niej również umiejętność krytycznego myślenia (12%). Zdolność aktywnego uczenia się, kreatywność, abstrakcyjne myślenie oraz umiejętność dzielenia się wiedzą – to kompetencje, którymi powinien wykazać się pracownik przyszłości.

Zawody jutra

W związku z promocją raportu, w serwisie Pracuj.pl wystartowała kampania edukacyjna promująca ustalenia badaczy. Użytkownicy korzystający z portalu mogą zapoznać się z trzema otwartymi rekrutacjami na stanowiska – Robot therapist, Human enhancement designer czy Health hacker. To przygotowane we współpracy z infuture institute oraz Samsung ogłoszenia o pracę przyszłości, przedstawiające najważniejsze oczekiwania pracodawców w 2030 roku.

Kandydaci mogą zapoznać się z ofertą pracy dla nauczyciela robotów – Robot therapist, który przekaże maszynie ludzkie emocje, by jak najlepiej odgrywała swoją rolę. Human enhancement designer ma być odpowiedzialny za dbanie o efektywne transformacje ludzi za pomocą wszelkich dostępnych rozwiązań m.in.: implantów bionicznych, egzoszkieletów, przeszczepów, które poprawią jakość życia osoby poddanej zmianie. Natomiast Health hacker będzie monitorował podłączone do internetu urządzenia, umieszczone w ciałach pacjentów. W razie cyberataku jego zadaniem będzie zapobiegnięcie tragedii.

Praca tylko dla ludzi?

Publikacja raportu „Pracownik przyszłości”, którego partnerem jest Pracuj.pl, była również okazją do przeprowadzenia debaty „Jobs. For humans only?” poświęconej sytuacji na rynku pracy jutra. Swoją wiedzą podzielili się w jej trakcie m.in. Maciej Noga, Przewodniczący Rady Nadzorczej w Grupie Pracuj oraz Olaf Krynicki, Rzecznik Prasowy Samsung Polska. Panel był moderowany przez CEO infuture institute – Natalię Hatalską. Podczas debaty zaproszeni goście naświetlali, jak zmieni się sens, forma i cel pracy w przyszłości.

Źródło: Pracuj.pl

Karol Pisarski
Polecamy

Powiązane Artykuły