Pracodawcy już nie tak optymistyczni

Osoby poszukujące nowej pracy mogą spodziewać się mniejszej liczby ofert zatrudnienia, szczególnie w rolnictwie, finansach i usługach dla biznesu oraz w restauracjach i hotelach. Sektorami, które nadal wykazują duże chęci do rekrutacji nowych kadr, są produkcja przemysłowa, budownictwo oraz przemysł wydobywczy.

Choć nadal sporo, bo 13% polskich przedsiębiorstw chce powiększać swoje zespoły, to optymizm pracodawców jest słabszy niż przed rokiem – potwierdza opublikowany dziś raport Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia, przedstawiający plany rekrutacyjne firm na ostatni kwartał 2019 roku.

Najważniejsze informacje z raportu:

  • W czwartym kwartale 2019 roku 13% polskich firm będzie poszukiwać nowych pracowników, 5% planuje redukować zespoły, 81% nie przewiduje zmian, a 1% nie zna planów rekrutacyjnych w swoich firmach.
  • Najłatwiej o nową pracę będzie w sektorze produkcji przemysłowej, w branży budowlanej oraz związanej z przemysłem wydobywczym. W końcówce roku najmniej ofert pracy będzie w rolnictwie, leśnictwie i rybołówstwie, w finansach i usługach dla biznesu oraz w restauracjach i hotelach.
  • Choć osoby poszukujące nowego zatrudnienia nadal mogą liczyć na dobre perspektywy, a firmy szukające rąk do pracy w dalszym ciągu borykają się z niedoborem talentów, to już od trzech kwartałów obserwujemy stabilizację na rynku. Nastroje rekrutacyjne firm, podobnie jak nasza gospodarka, weszły w fazę delikatnego spowolnienia, a tempo wzrostu zatrudnienia jest wolniejsze niż przed rokiem.
  • W Polsce będzie łatwiej o pracę niż w Niemczech, w Czechach i Słowacji.

Źródło: Manpower Group

 

Marek Nowak

Autor

Marek Nowak

Polecamy

Powiązane Artykuły