Pod murami zamków

Co mogą skrywać za sobą zamki? To nie tylko historia związana z panowaniem danej osoby lub grupy, ale i zagadka związana z ich powstawaniem. Część z nich pod widocznymi murami skrywa jeszcze te, których nikt wcześniej nie widział

Zamki wznoszone przez krzyżaków od 2. poł. XIII do 2. poł. XIV wieku służyły do celów politycznych, militarnych, gospodarczych i propagandowych. Teraz stanowią natomiast charakterystycznymi punktami w krajobrazie. Mimo, ze stoją one nieprzerwanie od kilkuset lat to nadal trudno jest nam określić ich dokładne funkcje czy też opisać wykorzystane przy nich rozwiązania architektoniczne.

Znacznie więcej danych uzyskamy z pewnością po tym, jak zostaną zakończone badania, które poprowadzi dr hab. Marcin Wiewióra z Zakładu Archeologii Architektury Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz jego zespół. W ciągu trzech lat naukowcy przeprowadzą interdyscyplinarne prace w obrębie pięciu zamków, które nie doczekały się do tej pory tak zaawansowanych analiz.

Badacze mają nadzieję znaleźć odpowiedzi na kluczowe dla nich pytania. Nadal bowiem nie wiemy, kiedy dokładnie krzyżacy rozpoczęli budowę zamków, czy ich wzniesienie było poprzedzane – jak sugerują niektóre przekazy źródłowe – wcześniejszym osadnictwem obronnym (pruskim, słowiańskim). Ważne będzie również określenie, o czym świadczą wyniki badań archeologicznych przeprowadzonych już w części z nich, zamki powstawały w miejscach do tej pory nie zasiedlonych? Niektóre z zamków zachowały się w złym stanie, bądź w ogóle nie widać ich na powierzchni ziemi. Badacze chcą poznać ich pierwotny wygląd.

Dotychczas udało się np. dowiedzieć, że w obrębie zamku w Unisławiu aparatura najprawdopodobniej zarejestrowała zachowane pozostałości murów, które nie są widoczne w terenie. Dzięki wykorzystaniu drona (wielowirnikowca) eksperci wykonali już mapowanie terenu na zamkach w Bierzgłowie, Starogrodzie i Unisławiu. Latem i późną jesienią przeprowadzone zostaną dalsze badania nieinwazyjne na nie rozpoznanych do tej pory zamkach w Lipienku, Bierzgłowie i domniemanym drugim przedzamczu zamku w Papowie Biskupim.

Zakończenie projektu planowane jest na 2019 r., zwieńczy je publikacja. Badania prowadzone są dzięki środkom z grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Karol Pisarski
Polecamy

Powiązane Artykuły