Po wysiłku koniecznie uzupełnij płyny

Wysiłek i pocenie pogarszają sprawność umysłową. Jeśli dodatkowo nie zareagujemy na odwadniający się organizm, efekt może być nawet parokrotnie silniejszy. Tym ważniejsze jest odpowiednie nawodnienie po treningu!

Może letnie upały mamy już za sobą, ale o konieczności odpowiedniego nawodnienia organizmu nie należy zapominać nigdy, zwłaszcza prowadząc aktywny tryb życia. Wysiłek fizyczny i związana z nim często podwyższona temperatura ciała oraz otoczenia, a w efekcie pocenie, szybko uszczuplają zasoby wody w organizmie.

Co się wtedy dzieje? Jeśli zadbamy o uzupełnienie płynów, to niewiele. Jeśli jednak doprowadzimy do odwodnienia organizmu, w mózgu zaczynają się zauważalne medycznie zmiany. Opisuje je nowe badanie przeprowadzone na amerykańskim Georgia Tech, opublikowane na łamach „Physiological reports”.

Autorzy zaprosili 13 uczestników do trzykrotnego wykonania prostego, monotonnego zadania. Przez 20 minut mieli wciskać guzik zawsze, gdy na ekranie pojawił się żółty obraz. Chodziło o uproszczenie zadania do maksimum, by łatwiej zaobserwować ewentualne zmiany. Za każdym razem uczestnicy wykonywali bowiem polecenia w innym stanie.

Za pierwszym razem byli zrelaksowani, za drugim po wysiłku, ale z uzupełnionymi płynami. Za trzecim – spoceni, zmęczeni i bez wody. Zgodnie z oczekiwaniami, w każdej z tych sytuacji dochodziło do pogorszenia wyników, choć parę badanych osób niezłomnie wykonało polecenia z równą skutecznością we wszystkich okolicznościach.

Istotne jest jednak to, co działo się w mózgach uczestników. Mała liczba badanych to wynik obserwacji ich mózgów poprzez rezonans elektromagnetyczny. Gdy badani zostali poddani wysiłkowi i napili się wody, mózg reagował naturalnie, a komory mózgowe (wypełnione płynem) kurczyły się. Gdy jednak pozbawiono ich nawodnienia i organizm szybko się odwadniał, komory zaczynały puchnąć.

Samo w sobie rozszerzanie komór nie powinno mieć żadnego wpływu na koncentrację i zdolności poznawcze. Jednak równocześnie zaobserwowano wzmożoną aktywność mózgu. Obszary odpowiedzialne za wykonanie zadania były bardziej aktywne niż przy nawodnieniu, a do tego uruchamiały się kolejne obszary. Najpewniej jest to związane z koniecznością sygnalizowania przez organizm, że doszło do utraty równowagi płynów.

Źródło: Physiological reports Fot: Freepik.com

Redakcja Magazynu
Polecamy

Powiązane Artykuły