Oszczędne komputery

Każde gospodarstwo domowe docenia oszczędności. Z pewnością zadowoli je także mniejsze zużycie energii, które może towarzyszyć korzystaniu z komputera

Poznańscy inżynierowie wytrwale pracują, aby najnowsze oprogramowania pozwoliły zaoszczędzić nam na energii. Cały proces rozpoczął się 4 lata temu. Niedawno zostały przeprowadzone badania pilotażowe. Teraz pomysł zostaje powoli prowadzany w życie.

Inżynierowie skupiają się na rozwiązaniach dla komputerów i infrastruktury informatycznej. Z wykorzystaniem odpowiedniego oprogramowania informatycznego można jednak analizować pracę wszystkich urządzeń znajdujących się w domu. Programy pozwalają zaoszczędzić energię w komputerach stacjonarnych i laptopach, jakich używamy na co dzień, ale także zużywaną przez serwery, np. w centrach danych. Inteligentne gniazdka umożliwiają analizę zachowań domowników czy pracowników. Oprogramowanie gromadzi dane o zachowaniach użytkowników i tak steruje urządzeniami, aby zużycie energii było mniejsze.

Oprogramowania przydają się szczególnie firmom, organizacjom publicznym czy placówkom naukowym. Oszczędności, o których tu mowa wcale nie są symboliczne. Czasami organizacja może zaoszczędzić nawet do 60% energii. Oszczędność ta dotyczy wykorzystywanych w pracy komputerów. Wszystko dzięki wnikliwej obserwacji naukowców, którzy gromadzą informacje o tym, jak użytkownicy wykorzystują różne urządzenia elektroniczne. Te dane pozwalają natomiast oszczędzać energię.

Jak uzyskuje się oszczędność energii? Poza podstawowymi funkcjami, jak wyłączanie komputera w momencie, kiedy nie jest on użytkowany, wyłączanie monitora czy odłączanie zasilania od dysków twardych w tym komputerze, poznańskie oprogramowanie zawiera dodatkowe algorytmy. Pozwala sterować częstotliwością taktowania procesora oraz ustawiać tryby oszczędzania energii pozostałych podzespołów komputera. Dopasowuje politykę energii do profili pracowników.

Co z pojedynczymi komputerami? Oprogramowanie może zostać użyte w każdym domu. Nie ma ku temu przeszkód. Największe oszczędności i sens zmiany zaobserwujemy, gdy odnosić się to będzie do większej liczby komputerów.

Firmy, które obawiają się, że koszty oprogramowania nie zwrócą się im przez długi czas powinni sprawdzić czy na pewno mają rację. Odpowiednie wyliczenia przeprowadzane przez firmę wdrażającą takie rozwiązanie pozwolą ustalić wielkość oszczędności, a tym samym sprawdzić, kiedy zainwestowane pieniądze się zwrócą.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły