Odnalezieni dzięki łazikowi

Odnajdywanie zaginionych osób już niedługo może być znacznie prostsze. Służby muszą jeszcze tylko zaczekać na specjalne roboty lądowe i latające, które mają w tym pomagać. Taki sprzęt opracowali studenci z Politechniki Łódzkiej

Działania mające na celu stworzenie tych specyficznych maszyn były możliwe do wykonania dzięki konkursowi „Najlepsi z najlepszych!”. W ramach niego studenci otrzymali ponad 365 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Studenci z Koła SkaNeR od lat tworzą mniej lub bardziej zaawansowane roboty. Dzięki nim powstają niewielkie roboty sumo, a ostatnio także m.in. łazik marsjański czy roboty latające. Łazik wziął niedawno udział w prestiżowych zawodach University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych, gdzie zajął 5. miejsce na 28 zespołów z całego świata i trzecie wśród polskich zespołów, które zdominowały te zawody.

W tym momencie łódzcy studenci pracują przede wszystkim tym, aby zarówno roboty lądowe jak i latające były w stanie ze sobą współpracować. Łazik, który powstaje dzięki temu połączeniu ma przede wszystkim pokonywać duże obszary. Młodzi naukowcy mają już plan dotyczący wspomnianej współpracy. Chcą, aby te roboty sprawdzały się w misjach poszukiwawczych. Połączenie tych dwóch systemów ma to ułatwić, lądowy będzie bowiem w stanie zwizualizować duży teren, a lądowy dojechać na miejsce i przekazać danemu człowiekowi potrzebne rzeczy, a więc apteczkę czy inne elementy pierwszej pomocy.

Łazik, który stworzyli studenci jest robiony analogicznie do prawdziwego łazika marsjańskiego. Robot waży ok. 50 kg, posiada manipulator o 5 stopniach swobody, próbnik pobierający materiał z głębokości 30 cm, zestaw czterech kamer oraz wyspecjalizowane czujniki. Komunikuje się on przy pomocy anten Wi-Fi, co umożliwia operatorowi sterowanie nim w promieniu ok. 1 km. Potrafi jeździć po bardzo trudnym, kamienistym terenie i może pokonywać wzniesienia o nachyleniu do 45 stopni.

Projekt łódzkich studentów ma się zakończyć za rok. Łazik marsjański zespołu Raptors wystartuje w trzeciej edycji zawodów European Rover Challenge, których finał odbędzie się w dniach od 10 do 13 września w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce koło Rzeszowa. Do zawodów zgłosiło się 60 drużyn z 12 krajów m.in. Kanady, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Polski czy Peru.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Karol Pisarski
Polecamy

Powiązane Artykuły