O wadze szpitalnego żywienia na poważnie

Ponad 30% pacjentów w polskich szpitalach jest niedożywionych, a u większości z nich niedożywienie pogłębia się z czasem. Mimo, że podczas przyjęcia do szpitala, 80% pacjentów zostało ocenionych jako niedożywionych, nie otrzymali oni należnej interwencji żywieniowej podczas leczenia. To zatrważające wyniki badania przeprowadzonego w marcu 2018 roku przez Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu.

Polska na tle innych krajów zajmuje wysoką pozycję odnośnie leczenia żywieniowego pod kątem posiadania refundacji żywienia pozajelitowego oraz dojelitowego. Mimo, że dostęp do wsparcia żywieniowego powinien być ułatwiony, pacjenci w polskich szpitalach nie otrzymują zalecanego żywienia, co doprowadza do większej liczby powikłań, przedłużenia pobytu w szpitalu i wyższych kosztów poniesionych przez placówkę. By poprawić sytuację pacjentów i niedożywienia w szpitalach, Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu, rozpoczyna działania w ramach programu Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez Żywienie.

Inicjatywa wprowadzi certyfikację szpitali, które stosują w swoich placówkach prawidłowe procedury podczas żywienia chorych. Zachęci dyrektorów, lekarzy, pielęgniarki, farmaceutów i dietetyków by podnosili jakość żywienia. Dodatkowo, o certyfikat ubiegać się mogą placówki, które potrzebują dodatkowej edukacji.

Przez Radę Ekspertów certyfikowane będą różne aspekty, takie jak ocena stanu żywienia, sposób edukacji pacjentów, czy etapy żywienia – jego wprowadzanie, wybieranie odpowiedniej formy żywienia, przygotowanie i sposoby monitorowania żywienia klinicznego w szpitalach.

– Powszechnie wiadomo, że wszystkim pacjentom doskwiera szpitalne jedzenie. My wiemy, że jakość jedzenia specjalistycznego powinna być poprawiona – dodaje dr Kinga Szczepanek, członek Rady Ekspertów i anestezjolog w Szpitalu Specjalistycznym w Skawinie.

Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu zaprasza wszystkie szpitale do bezpłatnej rejestracji do programu Leczenie przez Żywienia na stronie www.leczenieprzezzywienie.org. Zapisy trwają do 29 lutego 2020 roku.

Źródło: Newsrm.tv

Marek Nowak

Autor

Marek Nowak

Polecamy

Powiązane Artykuły