Niemcy gospodarzami Euro 2024 – nie zbudują żadnego stadionu

Po raz pierwszy od bardzo wielu lat na Mistrzostwa Europy w piłce nożnej może nie powstać żaden nowy stadion. Wszystkie 10 aren zgłoszonych przez Niemców już istnieje. Wybór UEFA można odebrać jako sygnał, że impreza idzie w kierunku zrównoważonego rozwoju zamiast przepychu.

Wczoraj podczas posiedzenia komitetu wykonawczego UEFA zapadła wyczekiwana od dawna decyzja pomiędzy dwoma bardzo silnymi kandydatami do organizacji Euro 2024. Krótka ceremonia nie dostarczyła niespodzianek, zwyciężył oferent, który – według opublikowanego niedawno raportu UEFA – miał znacznie więcej atutów. Głównie pod kątem infrastruktury hotelowej, która była największym brakiem Turcji (wyłączając Stambuł i Antalyę).

Dla Niemiec to pierwsza i jednocześnie druga w historii impreza tej rangi. Piszemy to świadomie, ponieważ pamiętamy, że RFN gościł już Euro w 1988. Było to jednak przed upadkiem Muru Berlińskiego i zjednoczeniem kraju, więc dla państwa w nowej formule to debiut. Z drugiej strony – tylko Berlin i Lipsk reprezentują wschodnią część, podczas gdy Hamburg, Frankfurt, Stuttgart, Kolonia, Dusseldorf, Gelsenkirchen i Monachium były już gospodarzami w 1988.

Turcy mogą żałować, ponieważ mieli mocniejszą kandydaturę niż kiedykolwiek, a ponieśli porażkę jak zwykle. Byli uważani za czarnego konia już w przypadku walki o Euro 2008, 2012, a potem 2016. W przypadku ostatniego turnieju tylko jednym głosem (!) przegrali z Francją. Tym razem brakło znacznie więcej – 12 głosów dla Niemiec, 4 dla Turcji. Czwarta przegrana z rzędu musi więc być wyjątkowo bolesna.

Ze stadionowego punktu widzenia w 2024 roku nie będzie niespodzianek. Wszystkie 10 zgłoszonych aren to obiekty istniejące, które czekają jedynie zabiegi modernizacyjne przed turniejem. Poniżej prezentujemy pełną listę stadionów zgłoszonych przez Niemcy i zaakceptowanych przez UEFA.

27euro-pl

 

Michal Karas

Autor

Michal Karas

Polecamy

Powiązane Artykuły