Na pracodawców czeka sporo wyzwań

Jakie trendy będą królować na rynku pracy w 2017 roku? Czy znowu rządzić na nim będą pracownicy i kogo chętniej będą zatrudniać pracodawcy? Jedno jest pewne – w nadchodzącym czasie czeka na nas sporo wyzwań

Miniony rok był z pewnością wyjątkowy. W listopadzie zanotowano najniższą od 25 lat stopę bezrobocia, która według Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła zaledwie 8,2%. Ta informacja potwierdziła trend, który firmy doradztwa personalnego i pracodawcy obserwują od kilku kwartałów. Rynek pracy stał się rynkiem pracownika. Największe trudności obserwujemy na stanowiskach średniego i wyższego szczebla. Zazwyczaj chodzi tu o branże, w których wymagane są wąskie kompetencje, a więc np. w IT. Spore możliwości na rynku mają jednak inżynierowie zatrudnieni dla wysoko wyspecjalizowanych branż, takich jak hutnictwo lub odlewnictwo. Pozyskanie pracowników fizycznych również jest wyzwaniem dla pracodawców. Główne kryteria, jakimi kierują się kandydaci to wynagrodzenie, warunki pracy oraz dogodna lokalizacja firmy. Nie da się ukryć, że w tym roku pracodawcy będą musieli się skupić m.in. na spełnieniu oczekiwań najlepszych kandydatów. Stanowi to jedno z ich głównych wyzwań.

Dlaczego zatrudnieni coraz częściej chcą zmieniać pracę? Wynika to m.in. z istnienia wspomnianego już rynku pracownika, dzięki któremu zatrudnieni czują się pewniej. Kolejnym wyzwaniem dla firm jest zatem przeciwdziałanie rotacji wśród pracowników. Doświadczeni pracownicy, którzy dobrze znają firmę i jej otoczenie, są w stanie wykonywać swoje obowiązki szybciej i bardziej efektywnie niż nowe osoby. Jak zatrzymać przy sobie najlepszych? W przypadku średnich i wyższych stanowisk, firmy m.in. tworzą ścieżki kariery, badają poziom wynagrodzeń w firmie i dostosowują je do warunków rynkowych, a także dopasowują benefity do potrzeb danej grupy pracowniczej. Rodzaj podejmowanych działań zależy oczywiście od możliwości firmy oraz od praktyk stosowanych w danej branży. Na niższych stanowiskach dba się przede wszystkim o konkurencyjny poziom wynagrodzenia i coraz częściej wprowadza się dodatkowe benefity. Na przykład firmy, w których działają stołówki zakładowe, bardzo często dofinansowują pracownikom posiłki.

Rynek pracownika sprawił również, że pracodawcy nie boją się zatrudniać przedstawicieli różnych pokoleń, krajów i kultur. Wyzwaniem w tej kwestii jest z pewnością zapewnienie pracownikom pochodzącym z różnych grup takich warunków, aby wszyscy czuli się dobrze.  Pierwsze wyzwania pojawiają się już na etapie porozumiewania się z tak różnorodną grupą. W tej sytuacji, konieczny jest nie tylko wybór odpowiedniego sposobu komunikacji, ale i formy przekazu dostosowanej do możliwości np. technologicznych danej grupy. Organizacje zatrudniające cudzoziemców bez znajomości języka polskiego, powinny pamiętać o przetłumaczeniu najważniejszych dokumentów takich jak umowy czy instrukcje na języki, którymi posługują się pracownicy.

W związku z trudnościami, jakie pracodawcy mają w związku z pozyskiwaniem pracowników, firmy otwierają się na nowe osoby, szukają tych, których mogliby u siebie zatrudnić. Często szukają ich wśród obcokrajowców.  Z roku na rok rośnie liczba cudzoziemców, którzy otrzymują pozwolenie na pobyt i pracę w Polsce. Według raportu przygotowanego przez Urząd ds. Cudzoziemców, w 2016 roku wydano 58 699 pozwoleń na pracę dla cudzoziemców, w tym aż 42 334 przyznano obywatelom Ukrainy. W porównaniu z rokiem 2015 jest to ponad 50% wzrost liczby wydanych pozwoleń na pracę. Trend ten pokazuje, że Polska jest krajem atrakcyjnym pod względem wysokości zarobków oraz warunków pracy dla obcokrajowców, zwłaszcza z Ukrainy.

Pracownicy są świadomi tego, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich zdecydowanie korzystna. Nic więc dziwnego, że coraz częściej oczekują od pracodawców większej elastyczności w wyborze godzin pracy. Wymagania mają zarówno osoby młode takie jak studenci czy matki, które chciałyby pracować w nietypowych godzinach, jak i osoby starsze np. emeryci, które chętnie podejmują pracę na część etatu. Elastyczny czas pracy to dla wielu pracowników zdecydowana zaleta. Coraz więcej firm zgadza się też na ruchomy czas pracy, przychodzenie w ustalonych godzinach np. między 8:00 a 10:00. Niektóre organizacje kilka razy w miesiącu umożliwiają swoim pracownikom pracę z domu. Nie można tu jednak mówić o całkowitej elastyczności, która zarezerwowana jest dla osób wykonujących wolne zawody czyli programistów, informatyków, grafików. Ich praca nie wymaga obecności w biurze, ponieważ nie biorą udziału w konsultacjach, spotkaniach zespołu czy negocjacjach z klientami. Nie świadczą usług wewnętrznych jak np. pracownicy działów finansowych bądź HR, którzy obsługują inne departamenty i współpracują z zewnętrznymi firmami.

Źródło: LeasingTeam

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły