Mniej facebooka, więcej prawdziwych przyjaźni

Im więcej mediów społecznościowych w życiu, tym mniej szczęśliwe jest to życie – do takiego wniosku doszli badacze z Yale i University of California

Przed położeniem się spać sprawdzasz powiadomienia w telefonie? A może sięgasz po niego po przebudzeniu? Coraz więcej z nas dokładnie tak robi, a przeciętny użytkownik facebooka spędza na aktywności wokół tego portalu (w tym na instagramie i messengerze) już godzinę dziennie. Mamy setki, niektórzy tysiące znajomych online, ale czy te znajomości są wartościowe?

Nowe badanie autorstwa Holly B. Shekyi (University of California San Diego) i Nicholasa A. Christakisa (Yale University) wskazuje, że zdecydowanie nie są. Naukowcy prześledzili aktywność na facebooku aż 5 tysięcy osób, śledząc dokładnie ich kliknięcia, polubienia i posty, rzecz jasna za ich zgodą. Badanie objęło trzy okresy w ciągu trzech lat, by sprawdzić, jak media społecznościowe zmieniają życie użytkowników.

Wynik jest niepokojący: zmiana to pogorszenie jakości życia. Uczestnicy badania udostępniali informacje o swoim samopoczuciu, zadowoleniu z życia, zdrowiu fizycznym oraz wskaźniku masy ciała (BMI). Badanie nie pozwala określić dokładnie co wpływa najgorzej, natomiast tendencja jest jasna: im więcej uczestnicy korzystali z facebooka, tym niżej z biegiem czasu określali zadowolenie z życia i samopoczucie. Osoby silnie zaangażowane w mediach społecznościowych oceniały swoje zdrowie psychiczne o 5-8% gorzej niż wcześniej.

– Patrzenie w ekran jest problematyczne samo w sobie, jednak media społecznościowe mają jeszcze jeden aspekt. Gdy z nich korzystamy, wydaje nam się, że angażujemy się w wartościowe interakcje z innymi. Nasze wyniki wskazują, że charakter i jakość tych relacji nie mogą zastąpić interakcji w prawdziwym świecie, które są nam potrzebne do zdrowego życia – piszą badacze w podsumowaniu swojej analizy.

Różnica między znajomościami prawdziwymi a online może być rzeczywiście bardzo istotna. Człowiek jest istotą społeczną i dobre relacje z innymi pozwalają nam żyć szczęśliwie. Tymczasem relacje oparte o media społecznościowe mogą obniżać samoocenę i wzmagać objawy depresyjne, ponieważ porównujemy swoje życie z wyidealizowanymi profilami innych osób. W życiu codziennym kontrast między oceną siebie i innych jest znacznie niższy, ponieważ facebook nie pokazuje nam codzienności, lecz sukcesy, majątek, wyselekcjonowane wycinki życia naszych znajomych.

Najnowsze badanie stawia podobne wnioski do poprzednich analiz. Już wcześniej badacze zaczęli dostrzegać, że częste korzystanie z mediów społecznościowych (i Internetu szerzej) może mieć szkodliwe działanie. Wśród negatywnych skutków wymieniane były zanik wartościowych relacji personalnych, spadek aktywności fizycznej i wspomniana już niska samoocena.

Michal Karas

Autor

Michal Karas

Polecamy

Powiązane Artykuły