Leworęczni i ich zdolności

Osoby leworęczne stanowią sporą grupę. Według naukowców mają spore uzdolnienia matematyczne, matematyczne, a nawet plastyczne. Czym jeszcze się charakteryzują i co w innych kulturach oznacza bycie leworęcznym?

U tych, którzy są leworęczni dominuje prawa półkula, a wspomniana już leworęczność jest jedynie tego objawem. W rzeczywistości prawo- i leworęczność jest zaledwie symptomem dominacji u człowieka jednej połowy ciała nad drugą, bowiem o stronności (lateralizacji) człowieka decyduje sprawność wszystkich podwójnych narządów, nie tylko rąk, ale także uszu, nóg i oczu. Czym może to być spowodowane? Dotychczasowe badania wskazują, że stoją za tym czynniki genetyczne, patologiczne i kulturowe. Jeśli zarówno matka jak i ojciec są leworęczni to blisko 50% dzieci tych par również będzie miało tę cechę. W przypadku osób praworęcznych ta zależność nie jest już tak duża.

Osób leworęcznych nie brakuje też wśród osób znanych. Do tego grona muzyków zaliczyć można takich ludzi jak: Ludwig van Beethoven, Niccolo Paganini, Robert Schumann, Jimmy Hendrix, Paul McCartney, Ringo Starr, Bob Dylan i Sting. Podobną grupę malarzy tworzą z kolei: Leonardo da Vinci, Michał Anioł Buonarotti i Pablo Picasso. Wybitni leworęczni uczeni to m.in. Albert Einstein, fizjolog rosyjski Iwan P. Pawłow, i filozof niemiecki Friedrich Nietzsche. W historii było też wielu leworęcznych wodzów i polityków, m.in. Aleksander Wielki, Juliusz Cezar, Napoleon Bonaparte, sir Winston Churchill, Gerald Ford (wprowadził wiele usprawnień dla leworęcznych w Białym Domu), Ronald Reagan, George Bush senior i Bill Clinton. Leworęczni są także: Emilia Krakowska, Krzysztof Penderecki, Joanna Brodzik, Jerzy Pilch, Katarzyna Glinka, Andrzej Mleczko, Piotr Bikont, Kaja Paschalska.

Leworęczność nie zawsze traktowana jest w sposób neutralny. Są kultury, w których czci się te osoby. Tak było m.in. u Inków. Członkowie plemienia Zuni żyjącego w Ameryce Północnej wierzyli, że ludzie leworęczni przynoszą szczęście. Są jednak kraje, w których stawia się przede wszystkim na to, aby nie używać prawej ręki. Tak jest choćby w niektórych państwach Afryki czy krajach muzułmańskich.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły