Lęk przed porzuceniem zabija uczucie?

Czy strach przed samym związkiem może osłabić miłość i doprowadzić do rozstania? A jeśli tak, jak to się dzieje? To pytania postawione przez badaczy Uniwersytetu Vita-Salute San Raffaele. Ich badanie, opublikowane w piśmie „Motivation and Emotion”, pomaga zrozumieć, jak przeszkody wpływają na zainteresowanie drugą osobą

Simona Sciara oraz Giuseppe Pantaleo zaprosili do badania osoby będące w związkach, prosząc je o podanie aktualnego statusu tych relacji oraz informacji o przebiegu związku. Następnie poddano próbie ich postrzeganie własnego związku.

Jednej grupie naukowcy przekazywali informacje podparte naukowo o tym, jak statystycznie związki się rozpadają, czasami wręcz sugerując, że uczucie może się zakończyć. Innym z kolei rysowali znacznie bardziej pozytywny obraz. Następnie uczestników pytano, jak widzą swój związek i co myślą o swojej drugiej połówce.

Okazało się, że poziom deklarowanych uczuć i zaangażowania w związek był znacząco niższy u osób, którym badacze zaszczepili niepewność. Teraz czas na najciekawszą część: taki sam spadek zanotowano u osób, którym naukowcy zasugerowali, że ich związek jest bezpieczniejszy niż myśleli. Jedynie u grupy kontrolnej, czyli tej bez nacechowanych pozytywnie/negatywnie informacji, nie było spadku zaangażowania w związek.

Na szczęście dla uczestników eksperymentu, badacze ustalili również, że ta symulacja nie ma długofalowych efektów. Wyniki swojego eksperymentu Włosi ofiarują jako materiał psychologom i poradniom małżeńskim. Należy brać pod uwagę nie tylko statystyczne ryzyko, ale przede wszystkim to, jak ryzyko jest postrzegane przez osoby w związku.

Źródło: Springer

Redakcja Magazynu
Polecamy

Powiązane Artykuły