Jak wybrać meble i nie żałować?

Zakup mebli to jedno z najważniejszych zadań podczas urządzania własnego mieszkania czy domu. Dzięki nim wnętrze zyskuje odpowiedni charakter, a cała przestrzeń staje się funkcjonalna, komfortowa i praktyczna. Na co zwracać uwagę podczas wyboru mebli i dlaczego wygląd nie powinien być jedynym kryterium?

Nie sposób nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że wygląd mebli ma ogromne znaczenie i to właśnie na nim zwykle skupia się uwaga kupujących. Co więcej, obraz idealnego stołu, komody czy zestawu wypoczynkowego wiele osób wizualizuje sobie na długo przed znalezieniem w sklepie konkretnego modelu. Inspiracji dostarczają nam portale społecznościowe, gdzie wszystko wydaje się w zasięgu ręki.

Prawda jest jednak taka, że w zasięgu ręki mebel znajdzie się najwcześniej w salonie. Dopiero tam dostrzeżemy w detalu jego fakturę, sprawdzimy jakość tapicerki i miękkość siedziska czy pracę zawiasów i wartość elementów, z których został wykonany. Nie będzie więc dla nikogo niespodzianką, że wyboru należy dokonywać ostrożnie, oczywiście w ramach założonego budżetu. Ceny nie podajemy jako kryterium, ponieważ dla większości z nas ograniczenie finansowe jest narzucone z góry. Mając je na uwadze wciąż warto jednak szukać rozwiązań lepszych od innych.

Lite drewno będzie nieporównanie solidniejsze od płyt meblowych, z kolei tapicerka odporna na wycieranie i plamy posłuży dłużej od tańszej i bardziej standardowej. Zawiasy czy okucia ze stali będą trwalsze od aluminiowych, o plastiku nie wspominając. Czasami możemy mówić o różnicy rzędu dekad w trwałości (zwłaszcza w przypadku drewna), dlatego cena nie zawsze powinna być głównym wyznacznikiem.

Podczas wyboru mebli warto spytać sprzedawcę np. o lakiery użyte przy konserwowaniu mebli czy o rodzaj materiału wypełniającego kanapę. Można się czepiać, oczywiście z umiarem, nawet jeśli pracownik salonu nie będzie tym zachwycony. Przy zakupie mebli nie ma głupich pytań, ponieważ to zawsze inwestycja na lata i lepiej nie musieć jej żałować po kilku lub kilkunastu miesiącach, patrząc na nieudany zakup każdego dnia…

Żałować możemy jednak niekoniecznie z powodu jakości mebli. Nawet najlepsze nie będą cieszyły, jeśli dobierzemy je nieodpowiednio do funkcji. Warto więc najpierw przemyśleć swój tryb życia, przeanalizować jak podświadomie organizujemy przestrzeń – gdzie zostawiamy ubrania, jakie mamy nawyki.

Liczy się też, jak często i jak dokładnie sprzątamy. To podpowie, na przykład, czy lepiej wybrać sofę z dużym prześwitem (ułatwi zamiatanie podłogi pod nią, ale też będzie wymagała częstszego sprzątania), czy taką przylegającą do podłogi. Albo – czy wolisz półki odsłonięte, czy zamkniętą gablotkę, której wnętrze będzie kurzyć się mniej?

Zwłaszcza w niewielkim mieszkaniu lepiej wybrać meble modułowe i wielofunkcyjne, których aranżacje można będzie zmieniać w zależności od potrzeb. Stoły rozkładane dla większej liczby gości, sofy z opcją rozłożenia i spania dla rodziny w odwiedzinach, pufy z wbudowanym pojemnikiem – możliwości jest bardzo wiele!

Marek Nowak

Autor

Marek Nowak

Polecamy

Powiązane Artykuły