Jak odebrać mieszkanie?

Czyli na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania od dewelopera?

Jak odbywa się proces odbioru mieszkania od dewelopera?
Zazwyczaj sama czynność odbioru mieszkania trwa bardzo krótko. Pomieszczenia i elementy wykończenia ogląda się pobieżnie. Kiedy już uda nam się wykryć jakieś usterki, to deweloper zapewnia o szybkim ich usunięciu. Prawda jest taka, że po oddaniu budynku do użytku, odebraniu wszystkich mieszkań przez lokatorów, deweloper nie będzie miał już kontaktu ze sprawami jego mieszkańców, dlatego sam moment odbioru jest taki ważny i nie należy się spieszyć. Przyjmuje się, że mieszkanie w momencie odbioru ma mieć wszystkie wyszczególnione w umowie cechy. Jeżeli w dniu oględzin mieszkanie nie spełnia wszystkich parametrów, które są wyszczególnione w umowie, to jest to poważne uchybienie ze strony dewelopera.

Obejrzeliśmy mieszkanie i co dalej?
Po oglądnięciu mieszkania pozostaje kwestia podpisania protokołu odbioru. W tym kilkustronicowym dokumencie muszą się znaleźć wszystkie ewentualnie wykryte usterki. Deweloper musi podać termin ich usunięcia. W żadnym wypadku nie należy podpisywać protokołu, w którym deweloper zastrzegł sobie klauzulą, że po jego podpisaniu nie będzie przyjmował żadnych reklamacji dotyczących usterek innych, niż zgłoszone w niniejszym protokole. Taki zapis ogranicza możliwości zgłoszenia usterek wykrytych przy wykańczaniu mieszkania. Jeśli spostrzeżone wady są łatwe do usunięcia w krótkim czasie, można odebrać lokal umieszczając w protokole uwagi oraz termin usunięcia wad przez dewelopera.

Czy deweloper może sam dokonać odbioru mieszkania?
Może to zrobić tylko w jednym przypadku: gdy klient nie stawia się na kolejne wyznaczone terminy odbioru.

Czy kupujący może dokonać reklamacji mieszkania, tak jak reklamuje się towar w sklepie?
Tak. Reklamacje w wadliwie wykonanym budynku można zgłaszać przez 10 lat. Rękojmia na wady budowlane i przecieki trwa 3 lata, natomiast na wady związane z wykończeniem jeden rok. Deweloper ma obowiązek w tym czasie usunąć usterki.

Co to jest data odbioru mieszkania i dlaczego jest ważna?
To dzień podpisania ostatecznego, bezusterkowego protokołu odbioru mieszkania. To ważna data z prostej przyczyny: w przypadku opóźnienia będzie to dzień, do którego można naliczać deweloperowi odsetki karne, lub inne kary przewidziane w umowie.

O czym musi pamiętać kupujący odbierając mieszkanie od dewelopera?
Przede wszystkim na odbiór mieszkania trzeba zabrać ze sobą umowę z deweloperem, a także plan lokalu. Na projekcie widnieje schemat wszystkich instalacji, więc będzie można sprawdzić czy np. gniazdka zostały umieszczone tam, gdzie pierwotnie zakładano. Kupujący będzie też miał możliwość sprawdzenia zgodności materiałów, których użyto do wykończenia mieszkanie, z tym co było zapisane w umowie. Jeśli mamy taką możliwość to zabierzmy na odbiór mieszkania jakiegoś fachowca, który będzie w stanie ocenić jakość wykończenia mieszkania.

Jakieś szczególne elementy, na które trzeba zwrócić uwagę?
Pierwszym zadaniem jest sprawdzenie, czy drzwi wejściowe sprawnie się otwierają i zamykają. Powinno się uwzględnić również to, że w przyszłości zostanie przy nich ułożona podłoga. Drzwi powinny się otwierać przynajmniej pod kątem prostym. Należy również sprawdzić wytrzymałość zawiasów. Jeżeli zostały zamontowane drzwi antywłamaniowe lub ognioodporne, należy poprosić dewelopera o przedstawienie należytych atestów. Będzie to podstawą do zniżki ubezpieczeniowej, nie wspominając o potwierdzeniu wymaganej jakości.

Co dalej?
Warto zmierzyć powierzchnię mieszkania i sprawdzić, czy jest zgodna z umową. Jeśli do mieszkania przynależą inne pomieszczenia, takie jak garaż czy piwnica, również należy je zmierzyć. Następnie trzeba przyjrzeć się, czy ściany są gładkie i proste, bez nierówności i pęknięć. Miejsca łączenia ścian nie powinny być widoczne. Naturalnie, podłoga także powinna być równa i prosta, bez górek i dołków, które później  utrudnią położenie paneli lub parkietu. Gdy mieszkanie posiada balkon, również należy sprawdzić jego podłogę. Powinna być lekko przechylona do zewnątrz – ułatwi to spływanie wodzie deszczowej. Nie będzie zalegać na balkonie, lub wpływać do mieszkania.

Co z oknami i odpływami wodnymi?
Szyby nie powinny być popękane, ani brudne – pod przykrywką farby mogą kryć się wady! Z kolei parapety powinny być porządnie osadzone do cokołów. Należy dokładnie przejrzeć gwarancje uszczelek, okuć i ram okiennych. Większość firm produkujących okna zastrzega sobie prawo do utraty gwarancji na uszczelki, gdy miały one kontakt z farbami, lakierami i klejami. W razie takiego zdarzenia grozi nam utrata gwarancji jeszcze przed użyciem okien. Warto zrobić również test na szczelność okien i drzwi. Należy włożyć między okno lub drzwi a ościeżnice pasek papieru pakowego. Jeżeli będzie go można swobodnie wysunąć oznacza to, że okno jest nieszczelne.

Jak sprawdzić, czy wentylacja w mieszkaniu jest prawidłowa?
Można to zrobić poprzez przystawienie do kratki wentylacyjnej zapalonej zapalniczki lub zapałki. Jeżeli płomień zamiast do wewnątrz kratki, będzie kierował się do mieszkania, należy liczyć się z tym, że wentylacja będzie w przyszłości źle działać. Trzeba również zwrócić uwagę na fakt, czy kratki wentylacyjne są umieszczone w dobrych miejscach.

Ważnym elementem jest także instalacja elektryczna
Prąd w kontaktach można sprawdzić za pomocą specjalnego śrubokręta, zwanego próbnikiem. Każdy deweloper powinien zademonstrować to samodzielnie oraz przekazać protokoły pomiaru instalacji elektrycznej. Dodatkowo powinno się sprawdzić, czy po wyłączeniu bezpieczników żaden kontakt nie zostaje pod napięciem.

Robert Kocjan
Polecamy

Powiązane Artykuły