Hugon Kowalski & Marcin Szczelina: Porozmawiajmy o śmieciach. I sztuce!

Świadome zarządzanie i gospodarowanie odpadami to obecnie jedna z najważniejszych kwestii poruszanych na wielu płaszczyznach życia, także w architekturze. O tym, że ekologia idzie w parze z projektowaniem przekonują twórcy wystawy „Let’s talk about garbage”, Hugon Kowalski i Marcin Szczelina

Poruszyli temat odpadów, pokazując, jak architektura może się przyczynić do ich redukcji. Tym razem projekt, w nowej odsłonie, zostanie zaprezentowany w październiku podczas tegorocznej edycji Łódź Design Festival.

„Porozmawiajmy o śmieciach” to projekt, który reprezentował Polskę na głównej wystawie 15. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. W kwietniu – w zmienionej formie – instalacja znajdowała się przez kilka dni w Parlamencie Europejskim w Brukseli, natomiast w maju można było ją oglądać podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

W lipcu autorzy wraz z projektem gościli również na Gdynia Design Days. Imponująca instalacja z Wenecji została stworzona z materiałów, które mogą być poddane recyklingowi – np. butelki PET, aluminiowe puszki, pocięte tkaniny sprasowane, tekturowe kartony.

WLOCHY WENECJA ARCHITECTURE BIENNALE 2016 LETS TALK ABOUT GARBAGE PROJEKT HUGON KOWALSKI I MARCIN SZCZELINA

WLOCHY WENECJA ARCHITECTURE BIENNALE 2016 LETS TALK ABOUT GARBAGE PROJEKT HUGON KOWALSKI I MARCIN SZCZELINA

– Wystawa, którą zaprezentowaliśmy na Biennale Architektury w Wenecji przedstawiała temat śmieci w kilku istotnych wymiarach: historycznym, kulturowym, ekonomicznym i ekologicznym. Ekspozycję podzieliliśmy na dwie części. Lewa strona wystawy symbolizowała Europę, natomiast prawa Azję. Zależało nam przede wszystkim na ukazaniu dychotomii tych dwóch kultur – mówi Marcin Szczelina, projektant i współtwórca wystawy „Let’s talk about garbage”.

– Odbiorca mógł wejść w bezpośrednią interakcję z wystawą. W jaki sposób? Choćby za sprawą wrzucenia butelki przez otwór umieszczony po stronie europejskiej, która ku zaskoczeniu odwiedzających, spadała na stronę azjatycką. Chcieliśmy tym samym wskazać pewne tendencje. Europejczycy nie przywiązują dużej uwagi do śmieci, w przeciwieństwie do mieszkańców Azji, którzy postrzegają odpady jako surowiec, który można ponownie wykorzystać – kontynuuje twórca.

Z Wenecji do Łodzi

Hugon Kowalski i Marcin Szczelina ponownie podejmują temat recyklingu oraz upcyklingu, a to za sprawą nowej, łódzkiej odsłony projektu „Porozmawiajmy o śmieciach”, którą będzie można zobaczyć w październiku podczas Łódź Design Festival. Wystawa będzie bazować na projekcie weneckim.

garbage-3

Autorzy chcą przede wszystkim zwrócić uwagę na problem nadprodukcji odpadów, a także na możliwości ich wykorzystania w architekturze. Projektanci za pomocą wystawy prowadzą nas przez krótką historię odpadów, największe wysypiska Trzeciego Świata, przedstawiając ludzi, którzy na co dzień tam żyją i pracują przy obróbce odpadów.

Architektura i śmieci

Projekt doskonale wpisuje się w myśl przewodnią 11. edycji Łódź Design Festival – OD.NOWA. „Let’s talk about garbage” mierzy się z globalnym problemem nadprodukcji odpadów. Współczesne konsumpcyjne społeczeństwa nie mają świadomości skali tego zjawiska.

Dlatego twórcy projektu wraz z IKEA Retail w Polsce (część projektu to meble z surowców wtórnych) podejmują wyzwanie wskazania nowych rozwiązań, które mogą przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów. Ponowne wykorzystanie produktów, nadanie im nowego kształtu, funkcji, to proces, który jest jedną z głównych metod ochrony środowiska.

Źródło: Lightscape

Michal Karas

Autor

Michal Karas

Polecamy

Powiązane Artykuły