Holokaust. Nowa historia

Czy o największej europejskiej zbrodni XX wieku można powiedzieć jeszcze coś nowego? Bez wątpienia! Pewnie nie dowiemy się nigdy, ilu historii nie poznamy, ilu perspektyw nie odkryjemy. Ale kolejne ciekawe spojrzenie właśnie ukazuje się na horyzoncie.

Jak i dlaczego zostało wymordowanych niemal sześć milionów Żydów przy użyciu przemysłowych metod, pod nadzorem aparatu państwowego Trzeciej Rzeszy? Laurence Rees przez 25 lat rozmawiał z ocalałymi, ze świadkami, ale i z oprawcami, by poznać ich perspektywy. Te wyjątkowe świadectwa połączył w najnowszej książce z najnowszymi ustaleniami historyków. Stworzył tym samym chronologiczną opowieść o największej zbrodni popełnionej w XX wieku w Europie.

Brytyjski historyk dowodzi, że choć fundamentem ideologii nazistowskiej była nienawiść do Żydów, to nie sposób zrozumieć ich tragedii w oderwaniu od hitlerowskich planów systematycznej likwidacji milionów innych ludzi: niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie, komunistów, Romów, Polaków, Rosjan.

Odkrywa także wewnętrzne machinacje na najwyższych szczytach kierownictwa nazistowskiego państwa. Pokazuje, że Holokaust nie był starannie zaplanowaną akcją, podjętą wskutek jednego rozkazu, ale efektem szeregu drobnych decyzji, zapadających na różnych szczeblach władzy w wyniku lokalnych inicjatyw i indywidualnych ambicji. Czasem nawet wskutek zwykłego przypadku. Te niewielkie z pozoru decyzje skumulowały się, doprowadzając do powstania fabryk śmierci i popełnienia bezprzykładnych w dziejach ludzkości okrucieństw.

To nowe spojrzenie uznanego autora poznamy już 11 października, gdy premierę w Polsce będzie mieć „Holokaust. Nowa historia”. Rees jest znany z wielu wnikliwych publikacji na temat okresu II wojny światowej i ta również zapowiada się wyjątkowo ciekawie!

holokaust

Redakcja Magazynu
Polecamy

Powiązane Artykuły