„Ekologiczny plastik”? W Gdańsku nad tym pracują

Ekologia to ważne zagadnienie, które dotyczy każdego z nas. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialny za stan naszej planety, wszyscy mamy na nią wpływ. Starając się robić więcej możemy zahamować negatywne zmiany, które spowodowaliśmy do tej pory. Opracowany na Politechnice Gdańskiej granulat ze skrobi posłużył już do produkcji ekologicznych tacek. Pomorze jednak na tym nie poprzestało!   

Przedmioty jednorazowego użytku mają niszczycielski wpływ na naszą planetę – nie są poddawane recyklingowi, a rozkładają się przez setki lat. Naukowcy stanęli przed wyzwaniem, jakim było opracowanie materiału, który będzie nieszkodliwy dla środowiska, a przy tym tak samo użyteczny jak zwykły plastik. Innowacyjna kompozycja, opracowana w Katedrze Technologii Polimerów Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej to odpowiedź na potrzebę ekologizacji gospodarki i przemysłu.

Do tej pory przy produkcji „EKO plastiku” wykorzystywano biodegradowalne tworzywo PLA, czyli Polilaktyd, którego produkcja niesie za sobą relatywnie wysokie koszty. Jest to powód, dla którego nie stosuje się go na masową skalę. Dr inż. Maciej Sienkiewicz, współtwórca technologii wytwarzania granulatu ze skrobi, z którego wykonywane mogą być EKO produkty, jednoznacznie rozwiał wątpliwości dotyczące kosztów wdrożenia i produkcji przedmiotów z nowego materiału. Ze względu na zastąpienie części PLA przez znacznie tańszą skrobię termoplastyczną, finalna cena 1 kg naszej kompozycji jest niższa od czystego PLA o około 15%, a proces wdrożenia technologii do produkcji niezwykle prosty.

Materiał przyszłości

Skrobia termoplastyczna oraz jej kompozycja z PLA pozwala na stworzenie materiału, który z powodzeniem może zastąpić pod względem użyteczności tradycyjny plastik. Posiada bowiem niemal takie same właściwości fizyko-mechaniczne, czyli zachowuje się bardzo podobnie podczas kontaktu z wodą, uderzenia, zmiany temperatury etc.

Materiał ten posiada jednak jedną zaletę, której klasyczny plastik nie ma – jest biodegradowalny. Może być kompostowany wraz z resztkami jedzenia, sam także się rozłoży, choć proces ten zajmie o wiele więcej czasu. Produkty wykonane z tego materiału mogą być z powodzeniem wykorzystywane wielokrotnie, ale nawet jeżeli tak się nie stanie, ich stosowanie będzie dużo lepsze dla środowiska.

Joanna Irzabek, zaangażowana w realizację projektu Live more. Pomerania podkreśla, że stworzenie EKO tworzywa to nie jedyne świadectwo dbałości o przyrodę w regionie. – Na Pomorzu jest najczystsze powietrze w kraju, co jest efektem działań świadomościowych, które od lat prowadzone są w regionie. Mieszkańcy często poruszają się rowerami, bo mają łatwiejsze zadanie niż w innych częściach polski – sieć ścieżek rowerowych jest naprawdę rozbudowana. Zajmujemy 3 miejsce pod względem produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, co także przekłada się na czystość powietrza. W mieście wymieniono ¼ floty komunikacji miejskiej. Szacuje się także, że w 2020 roku co drugi autobus w Gdańsku będzie nowoczesny i ekologiczny. Po Gdyni od lat jeżdżą trolejbusy, będące ekologiczną alternatywą dla pojazdów spalinowych. Wszystko to sprawia, że w tym momencie Pomorze ma najczystsze powietrze w kraju!

Warto przyglądać się rozwojowi sytuacji i zacząć od wprowadzania drobnych zmian, które w skali globalnej będą miały ogromne znaczenie. Jedną z rzeczy, na którą każdy z nas ma wpływ jest segregacja śmieci. Od 2018 roku w Gdańsku obowiązuje podzielony na pięć frakcji system segregacji odpadów. Efekt jest zdumiewający – w tej chwili na każdego gdańszczanina i gdańszczankę przypada 60 kg wysegregowanych surowców! Jest to o 16 kg więcej w porównaniu do roku 2017. Tym samym można stwierdzić, że Gdańsk segreguje na piątkę.

Źródło: LiveMorePomerania.com

Karol Pisarski
Polecamy

Powiązane Artykuły